EnglishRussianGermanSlovak
 
 
Ochrona środowiska
Cheko_recycling (1 of 1).jpg

Działalność Zakładów Wytwórczych CHEKO ma na uwadze ograniczone zasoby środowiska naturalnego. Jesteśmy pierwszym na świecie, akredytowanym przez brytyjską firmę Symphony Environmental, w 2009 roku, producentem opakowań oksy-biodegradowalnych, które są w 100% przyjazne środowisku. Dzięki specjalnemu modyfikatorowi d2w®, dodanemu do polipropylenu, nasze opakowania rozkładają się na_wodę, dwutlenek węgla, biomasę oraz pierwiastki śladowe. Bezpieczny dla środowiska rozkład może nastąpić na wysypisku śmieci nawet w przeciągu kilku lat, w_przeciwieństwie do kilkuset lat dla standardowego polipropylenu. W procesie rozkładu nie powstaje szkodliwy dla środowiska metan (nawet w warunkach beztlenowych), który_uwalnia się przy rozpadzie opakowań z polipropylenu oraz zwykłych opakowań biodegradowalnych.

Co ważne, oksyopakowania podlegają degradacji w każdych warunkach, zarówno atmosferycznych jak i technicznych, bez konieczności kompostowania, czego wymagają opakowania biodegradowalne. Mogą być poddawane procesowi utylizacji poprzez spalanie z odzyskaniem energii, co nie jest możliwe przy opakowaniach biodegradowalnych. Testy zlecone prze Symphony Environmental dowiodły ponadto, że_modyfikator d2w® jest w pełni bezpieczny dla gleby. Wytwarzany z produktów ubocznych ropy naftowej, które i tak są odpadem, stanowi niski koszt dla środowiska.

Zamieniamy stare w nowe. Wszystkie materiały, z których produkujemy pojemniki oksy-biodegradowalne i tradycyjne, całkowicie nadają się do recyklingu. Posiadamy własny dział recyklingu, w którym przetwarzamy resztki tworzywowe z naszej produkcji oraz zużyte opakowania skupowane z rynku. Dlatego też producentom farb, lakierów i innych substancji chemicznych lub materiałów budowlanych możemy zaoferować opakowania, wytworzone z dodatkiem tworzyw odzyskanych z recyklingu, które mają tak samo dobre właściwości techniczne jak te wyprodukowane z tworzyw nowych.

Nasza produkcja realizowana jest m.in. na wtryskarkach firmy Stork Plastics Machinery B.V oraz formach i robotach Van den Brink Automation B.V., które cechują się mniejszym zużyciem energii.

Zakłady Wytwórcze CHEKO są także producentem zielonej energii. Do firmy należą dwie farmy wiatrowe, o łącznej mocy 1,5 MW.